LUXFERY stavba

LUXFERY konstrukce

LUXFERY Informace

SPECIALIZUJEME se

Vyhledávání

DALŠÍ Činnosti ...

HISTORIE LUXFERY rss

Historie výroby LUXFER - skleněných tvárnic

 

Britský vynálezce James Pennycuick jako první na světě vytvořil skleněné tvárnice, které dokázaly v osmdesátých létech změnit vzhled každého většího města. Velké množství vysokých staveb zapříčinilo to, že budovy byly tmavé a práce či život v nich byl velmi nepříjemný a neútulný.
Během krátké doby skleněné tvárnice jako první pomohly vyřešit tmavé a nepříjemné kouty a místnosti, zachovaly intimitu a zároveň poskytly světlo a příjemnou atmosféru v místech, kde to jinak nebylo možné.
Britsky vynálezce se pokusil dosavadní skleněné tvárnice zpevnit tak, aby vydržely opravdu velký nápor a nemusely být využívány pouze jako obyčejná dekorace, ale také jako nosná a pevná součást domů. A tak se z obyčejného kousku skla stal kvalitní stavební materiál.

 

A tak se kolem roku 1905 začaly luxfery stávat součástí téměř každé nové stavby po celém světě. Luxfery se staly bezesporu jedním z největších objevů století. Díky úpravě elektrolýzou se totiž staly také odolnými proti požáru. A to už bylo opravdu něco.
Každá, i ta sebelepší novinka jednou začne mírně upadat v zapomnění a také přijdou její slabší chvíle. Asi první příčinou pro úpadek luxferů byl začátek používání klimatizací, kterým prostě duté tvárnice musely ustoupit.
Další příčinou bylo použití manganu při jejich výrobě. Díky použití právě manganu se po delší době stalo to, že tvárnice začaly dostávat nepříjemnou fialovou barvu. A tak začaly být tvárnice odstraňovány a zakrývány.

 

Vývoj jde ale naštěstí směrem kupředu a tak se nedá dříve používaný materiál ani v nejmenším porovnávat s dnešními použitými hmotami.
Zatím, co v dřívějších letech se používalo pouze bezbarvé sklo, dnešní doba přeje ale také barvám a decentním odstínům.
Také povrchová úprava nabrala nový směr a tak již tvárnice nejsou nevzhledné kusy skleněných krabic, ale velmi jemné, mistrovsky vypracované a dekorativní stavební materiály.

 

Spojování luxferů záleží na požadavku množství světla, kterého by mělo být dosaženo. Pokud je potřeba velké prosvícení, je třeba použít méně pojícího materiálu. To sebou nese riziko menší pevnosti. Naopak v situaci, kdy si můžeme dovolit světlo trošinku ubrat můžeme použít větších spojů a dosáhnout tak opravdu pevného spojení.

 

Novou vlnu zájmu o skleněné tvárnice sebou ale přivolala nejen změna barev a tvarů.
Asi největším tahákem pro pořízení se stává jejich využití pro úsporu energií. V době kdy cena energií neustále roste a straší asi každého z nás je použití luxferů velmi dobrou úsporou do budoucna.
Díky využití přirozeného světla, propustnosti skla a zároveň jeho dobrých izolačních vlastností se luxfery právem stávají stále více používanými materiály.
Právem lze tedy říci, že se luxfery stávají opět materiálem budoucnosti.


Tato kategorie neobsahuje žádné články.

GSM 606 658 030

NAŠE SLUŽBY

KONTAKTY


www.luxfery.net

_____________________________________________

AKTUÁLNÍ REALIZACE

MEDIA a VÝSTAVY